Komisja Europejska ogłosiła nabór projektów na realizację pilotażowego działania w ramach „Finance, Learning, Innovation and Patenting for Cultural and Creative Industries”
Sektory kultury i kreatywny odgrywają ważną rolę w rozwoju gospodarczym, tworzeniu miejsc pracy, a także w promowaniu i zachowywaniu różnorodności kulturowej, wzmacnianiu spójności społecznej; w szerszej perspektywie – czynią Europę i rynek europejski atrakcyjnym w perspektywie globalnej. Ponadto odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowych i innowacyjnych rozwiązań, które mogą być przeniesione i wykorzystane w innych sektorach – od tradycyjnego przemysłu przez edukację po włączanie społeczne.
Niniejsze wezwanie do składania wniosków obejmuje drugą fazę realizowanego od zeszłego roku działania na rzecz określenia i sprawdzenia systemowych rozwiązań w zakresie wsparcia i rozwoju przemysłów kultury/kreatywnego oraz generowania jak największych międzysektorowych korzyści, powstających na styku sektorów kreatywnych i tradycyjnych. Pierwsza faza obejmowała aspekty związane z finansami i opatentowywaniem, druga faza pilotażu ma dotyczyć uczenia (m.in. rozwój umiejętności, transfer wiedzy i know-how) oraz innowacji (m.in. innowacyjne podejścia, transfer innowacji). Głównym celem ma być zbadanie działań sprzyjających zbliżeniu edukacji i podnoszeniu kwalifikacji w obszarze dziedzictwa kulturowego oraz rynku pracy, a także – wzmocnieniu związków przemysłów kreatywnych i podmiotów trzecich, w tym m.in. centrów kreatywności, makerspaces (przestrzeni z narzędziami, służące do realizacji własnych lub wspólnych pomysłów i projektów), fab-lab’ów (pracowni lub małych laboratoriów, służących do realizacji własnych pomysłów i projektów), centrów kultury i innych.
W ramach konkursu ma zostać wyłoniona organizacja, która opracuje i przeprowadzi różnorodne działania z profesjonalistami sektora kultury/kreatywnego, przedsiębiorcami, w tym szczególnie z sektora małych średnich przedsiębiorstw i mikroprzedsiębiorstw, jak również profesjonalistami w obszarze dziedzictwa kulturowego i innymi interesariuszami sektora kultury/kreatywnego, co najmniej w poniższych obszarach:
1. Wykorzystanie systemu klasyfikacji ESCO (the European Skills, Competences, Qualifications and Occupations) do polepszenia profilu zawodów związanych z dziedzictwem oraz przemysłami kreatywnymi
2. Utworzenie sieci ekspertów i społeczności praktyków sektora
3. Wkład do europejskiej bazy danych i wiedzy EU Skills Panorama o przemysłach kreatywnych
4. Analiza edukacji i rozwoju umiejętności w obszarze dziedzictwa kulturowego
5. Standardy jakości w obszarze podnoszenia umiejętności
6. Innowacja w dziedzictwie: mapowanie sektora, testowanie modeli
7. Innowacja oraz cykl zdobywania kompetencji w zakresie dziedzictwa
8. Aktorzy i przestrzenie dla innowacji w obszarze dziedzictwa
9. Uczenie się od siebie i mobilność sektorów.
Termin złożenia wniosku: 12 sierpnia 2019 r.
Wszelkie pytania dotyczące naboru w tym konkursie należy kierować pod adres e-mail: EAC-FLIP-CCI-2@ec.europa.eu
Szczegółowe informacje – przewodnik po naborze, wytyczne, wymagania i zasady, obowiązkowe załączniki – znajdują się na stronie Komisji Europejskiej: www.ec.europa.eu/culture/calls/eac-s12-2019_en