Fundacja Bente Kahan jest polskim partnerem w dofinansowanym przez program Kreatywna Europa komponent Kultura projekcie „Parallel Traces − Dziedzictwo żydowskie w nowej perspektywie”. Projekt zrzesza osiem organizacji z pięciu krajów unijnych oraz z dwóch krajów pozostających poza Unią Europejską.
Parallel Traces to ogólnoeuropejski projekt, którego celem jest otworzenie nowej perspektywy na znaczenie żydowskiego dziedzictwa kulturowego i wpisanie go w ogólnoeuropejski pejzaż kulturowy. Projekt ma na celu odnalezienie śladów żydowskich w architekturze miejskiej i rozpoznania ich jako integralnej części historii Europy.
W ramach projektu powstała aplikacja zaznajmiająca użytkowników z dziedzictwem żydowskim poszczególnych miast. Aplikacja Parallel Traces pozwala odkryć żydowskie dziedzictwo w całkowicie innowacyjny sposób – podczas spaceru po wybranych miastach.
Użytkownik na swojej drodze, może odnaleźć punkty informacyjne, materiały oraz czekające na niego obiekty w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AI). Aplikacja współdziała z dziedzictwem w innowacyjny i otwarty sposób, pozwala odkryć ślady żydowskiego dziedzictwa kulturowego w architekturze i planowaniu miejskim.
Zapraszamy na stronę projektu.