NADCHODZI 14. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Wielkimi krokami zbliża się 14. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 12 – 26 maja. Jak co roku festiwal zagości w kilku miastach Polski:

  • Warszawa (Kinoteka, Luna i Iluzjon): 12 – 21 maja
  • Wrocław (Dolnośląskie Centrum Filmowe): 12 – 21 maja
  • Gdynia (Gdyńskie Centrum Filmowe): 17 – 26 maja
  • Bydgoszcz (Kino Orzeł): 16 – 21 maja
  • Lublin (Centrum Spotkania Kultur): 11 – 14 maja

W Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Banku Millennium podczas 14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival powalczy 14 filmów. Nowością na festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality) i sekcje filmowe: Doc Dance i Chiński sen.

Na festiwalu zaprezentowany zostanie szeroki przegląd twór­czości Yuriego Ancaraniego. Ten włoski artysta wizualny i reżyser fil­mowy jest jednym z najciekawszych współczesnych twórców działających na pograniczu filmu dokumen­talnego i wideo-artu. Jego najnowszy film „Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni” („The Challenge”) przedstawia zawody sokolników w Katarze .

Festiwal będzie także okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi dwóch wyjątkowych i docenionych twórczyń: Bady Minck, autorki filmów eksperymentalnych, której dzieła są stałym elementem festiwalów w Cannes, Berlinale i Locarno, oraz Heleny Třeštíkovej konsekwentnie posługującej się w pracy metodą wieloletniej obserwacji bohaterów. Widzowie zobaczą najnowszy film Třeštíkovej: „Historia małżeńska” oraz jej poprzednie dzieła: „Prywatny wszechświat” i „Mallory”.

W ramach Millennium Docs Against Gravity odbędą się debaty organizowane z największymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Amnesty International, WWF Polska i Fundacją Panoptykon) i partnerami medialnymi, jak TVP Kultura, „Zwierciadłem”, VICE. Na spotkania z publicznością przyjadą znakomici goście, m.in. Siergiej Łoźnica („Austerlitz”, „Szczęście ty moje”), Andreas Dalsgaard („Ludzi wymiar”, „The War Show”), Bernard-Henri Lévy (czołowy francuski intelektualista), Bady Minck („MappaMundi”, „Na początku było oko”), Cicciolina, czyli Ilona Staller („Cicciolina. Skandal to ja”),  Helena Třeštíková („Mallory”, „Prywatny wszechświat”), Erik Lieshout („To Stay Alive: A Method” z Iggy Popem i Michelem Houellebecqiem) oraz Guido Hendrikx („Stranger In Paradise”).

Przypominamy, że zbliża się termin przesyłania zgłoszeń o akredytacje. Należy je przesłać do 21 kwietnia na adres accreditation@againstgravity z dopiskiem w tytule: „akredytacja prasowa” lub „akredytacja branżowa” (ważne!). Zgłoszenia nadesłane później nie będą rozpatrywane.

Zapraszamy także do śledzenia strony oraz fan page festiwalu: www.facebook.com/docsagainstgravity.

Millennium Docs Against Gravity jest współfinansowany przez program Kreatywna Europa – komponent MEDIA

 

Przeczytaj również: