przejdź do menu przejdź do treści przejdź do kontaktu
SMALL SIZE, PERFORMING ARTS FOR EARLY YEARS

SMALL SIZE, PERFORMING ARTS FOR EARLY YEARS

Lider projektu LA BARACCA SOCIETA COOPERATIVA SOCIALE ONLUS (IT) Partnerzy projektu ASBL THÉÂTRE DE LA GUIMBARDE (BE)
ASOCIACIÓN CIVIL ACCIÓN EDUCATIVA (ES)
ASSOCIATION O'NAVIO THEATRE (FR)
BABORO GALWAY INTERNATIONAL CHILDRENS FESTIVAL LIMITED (IE)
COMMUNE DE LIMOGES (FR)
HELIOS 6 LIVE ART PRODUCTION E.V. (DE)
KOLIBRI GYERMEK- ES IFJUSAGI SZINHAZ KIEMELKEDOEN KOZHASZNU NONPROFIT KFT. (HU)
KUUKULKURIT RY (FI)
LUTKOVNO GLEDALISCE LJUBLJANA (SI)
POLKA CHILDRENS THEATRE LIMITED (UK)
TEATER TRE STOCKHOLM EKONOMISK FÖRENING (SE)
TEATERVÆRKSTEDET MADAM BACH (DK)
TEATRO PARAÍSO SAL (ES)
TEATRUL ION CREANGA (RO)
TOIHAUS THEATER (AT)
CENTRUM SZTUKI DZIECKA W POZNANIU (PL)
Kwota dofinansowania 1 995 000 EUR Rok dofinansowania 2014 Schemat dofinansowania PROJEKTY WSPÓŁPRACY EUROPEJSKIEJ (kategoria II – granty na większą skalę) Czas realizacji 01.10.2014 – 30.09.2018

Realizatorzy projektu „Small Size, Performing Arts for Early Years” wierzą, że dziecko ma prawo do nieskrępowanego udziału w wysokiej jakości wydarzeniach artystycznych i kulturalnych już od najmłodszych lat. O tym, jak bardzo jest to ważne, świadczy to, że zasadę tę wprost zawarto w „Konwencji o prawach dziecka” przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Twórcy przedsięwzięcia podkreślają, że dzieci, nawet te najmłodsze, powinny być postrzegane jako widzowie już teraz, a nie dopiero w przyszłości – gdyż od początku są pełnowartościowymi odbiorcami, a nie tylko potencjalnymi dorosłymi. Z tego też powodu „Small Size” promował rozwój widowni – zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych (rodziców i opiekunów). W efekcie zostały opracowane narzędzia i dobre praktyki, które, nieustannie weryfikowane i poprawiane, wspierały uczestników w osiąganiu tego celu.

W projekcie brały udział teatry i ośrodki kulturalne zorientowane na poszukiwania artystyczne związane ze sztuką dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Uczestnicy kładli nacisk na promowanie culture for childhood (pol. kultura dla najmłodszych) rozumianej jako wspieranie relacji pomiędzy krajami i pokoleniami oraz szerokiego dostępu dzieci do kultury.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, będąc polskim partnerem działania, od 2014 wraz z Art Fraction Foundation, organizuje „Sztuka szuka malucha” – pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych – dla dzieci do pięciu lat oraz ich opiekunów.

Festiwal „Sztuka szuka malucha” pełnił funkcję festiwalu rodzinnego. Dla organizatorów najważniejsze było współuczestnictwo w wydarzeniach dzieci i dorosłych – rodziców, opiekunów i dziadków. Każde wy-darzenie festiwalowe tworzone było z myślą o możliwościach percepcyjnych najmłodszych odbiorców sztuki. Celem przedsięwzięcia było prezentowanie zjawisk podejmujących artystyczny dialog z dzieckiem podczas działań interaktywnych.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com