Biuro Promocji Nauki PolSCA i Instytut Polski w Brukseli zapraszają do udziału w webinarium „Cultural Heritage in Digital Age”, które odbędzie się 21 kwietnia br.
Głównym celem webinarium jest uzyskanie spostrzeżeń i opinii decydentów i praktyków reprezentujących europejskie sieci, instytucje dziedzictwa kulturowego, instytuty i ośrodki badawcze na temat współpracy w dostarczaniu wydajnych rozwiązań cyfrowych dla rzeczywistych potrzeb, ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na projekty badawcze finansowane ze środków europejskich, inicjatywy dotyczące digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz do debaty na temat dalszych działań, które można podjąć w przyszłości.
Wydarzenie online zostanie podzielone na dwie sesje.
Pierwsza z nich skupi się na poziomie politycznym, omawiając różne możliwości wspierania naukowców i innych zainteresowanych stron w proces digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego. Szczególny nacisk zostanie położony na aktualne instrumenty, opracowane w ramach programów: Horyzont Europa, Kreatywna Europa oraz Digital Europe oraz ich potencjał w zakresie tworzenia dostępnych cyfrowych zbiorów danych dotyczących dziedzictwa kulturowego.
Druga sesja zapewni praktyczny wgląd w działania podejmowane przez różne podmioty w dziedzinie digitalizacji dziedzictwa kulturowego, podkreślając najważniejsze doświadczenia i dobre praktyki.
Webinarium odbędzie się w języku angielskim. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych procesem digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego!
Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora.
Rejestracja trwa do 19 kwietnia br.: formularza rejestracyjny
PROGRAM WEBINARIUM:
9.15 – 9.25 Welcoming words
Tomasz Poprawka, Polish Science Contact Agency in Brussels
Agnieszka Bolecka, Polish Institute in Brussels
9.25 – 9.30 Preserving traces of heritage: a brief reflection on European literature
Dorota Walczak-Delanois, Université Libre de Bruxelles (ULB)
9.30 – 10.00 Opportunities and challenges for digitisation of cultural heritage
Moderator: Mariusz Dzięglewski, InLAB Research and Innovation Centre, Pedagogical University of Cracow
Marita Kayamanidou, European Commission, Directorate-General for Research and Innovation, RTD E.4 Fair Societies and Cultural Heritage
Maciej Hofman, European Commission, Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture, EAC D.1 Culture Policy
Tomasz Parkoła, Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities (DARIAH), Poznan Supercomputing and Networking Center
10.00 – 10.15 Q&A
10.15 – 10.45 Digitisation of culture in practice
Moderator: Justyna Kramarczyk, Polish Science Contact Agency in Brussels
Maciej Eder, Institute of Polish Language of the Polish Academy of Sciences
Sonia Wronkowska, National Library of Poland
Mike Kestemont, Antwerp Centre for Digital Humanities and Literary Criticism
10.45 – 11.05 Q&A
11.05 – 11.15 Closing remarks