przejdź do menu przejdź do treści przejdź do kontaktu

Culture Moves Europe

 

Nabory wniosków w 2024 roku zostały zamknięte. Kolejne nabory zostaną ogłoszone w drugiej połowie 2025 roku.

Culture Moves Europe to program mobilności realizowany w ramach programu Kreatywna Europa i nadzorowany przez Goethe-Institut. Zapewnia wsparcie finansowe artystów i specjalistów z sektora kultury, którzy we współpracy z partnerem międzynarodowym (organizacja lub inna osoba fizyczna) chcą przeprowadzić międzynarodowy projekt mobilności.
Program wspiera działania zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu oraz zwraca szczególną uwagę na wschodzących artystów i specjalistów w dziedzinie kultury.

W ramach programu można: pokryć koszty podróży (transportu, zakwaterowania itp.)  w celu realizacji projektu mobilności z partnerem międzynarodowym (organizacją lub osobą) oraz koszty goszczenia rezydentów i związane z podróżą rezydentów.

 

Szczegółowy opis dotyczący kryteriów kwalifikowalności i przyznawania kosztów znajduje się w przewodniku po programie.

 

Program składa się z dwóch kierunków działania:

1. Nabór na indywidualne mobilności artystów i specjalistów z sektora kultury    (nabór otwarty do 30 listopada 2024 | deadliny miesięczne)
2. Nabór dla gospodarzy rezydencji    (nabór zamknięty)

 

1  NABÓR NA MOBILNOŚCI INDYWIDUALNE – nabór zamknięty

Program pozwala na internacjonalizację swoich działań poprzez realizację dwóch z następujących celów:

Należy pamiętać, że program mobilności nie może być wykorzystany wyłącznie do sfinansowania podróży artystów w celu zaprezentowania pracy w profesjonalnej oprawie (wernisaż, wystawa, koncert, performance).

Kto może złożyć wniosek?

Jaka jest procedura?

Nabór został zamknięty 30 listopada 2024 r.

W ostatnim dniu danego miesiąca nadesłane wnioski zostają ocenione. Najlepsze aplikacje będą wybrane do finansowania, z jednoczesnym  uwzględnieniem całkowitego dostępnego budżetu.

 

Jakie są warunki formalne?

W przypadku aplikacji grupowych:


2. NABÓR DLA GOSPODARZY REZYDENCJI [nabór zamknięty]

Celem grantu jest umożliwienie goszczenia międzynarodowych artystów i specjalistów z sektora kultury w celu realizacji projektu rezydencyjnego w organizacjach przyjmujących. Uczestniczący muszą być legalnymi rezydentami kraju Kreatywnej Europy, który jest inny niż kraj gospodarza rezydencji. Culture Moves Europe w odsłonie rezydencyjnej chce wspierać działalność służącą rozwojowi międzynarodowego profilu organizacji, niezależnie od tego, czy jest już instytucją o ugruntowanej pozycji, czy funkcjonuje od niedawna.

Proces aplikacji podzielony jest na dwa etapy:

  1. wybór gospodarzy
  2. potwierdzenie wybranych przez gospodarzy zaproszonych artystów, twórców i osób związanych z kulturą

Projekt rezydencyjny powinien realizować jeden lub dwa z poniższych celów:

Należy pamiętać, że program rezydencyjny nie może być wykorzystany wyłącznie do sfinansowania podróży artystów w celu zaprezentowania pracy w profesjonalnej oprawie (wernisaż, wystawa, koncert, performance).

Kto może złożyć wniosek?

Jaka jest procedura?

Nabór wniosków został zamknięty 15 maja 2024.

W ostatnim dniu danego miesiąca nadesłane wnioski zostają ocenione. Najlepsze aplikacje będą wybrane do finansowania, z jednoczesnym  uwzględnieniem całkowitego dostępnego budżetu.

Aby wypełnić formularz zgłoszeniowy online, kandydaci muszą najpierw utworzyć konto w portalu aplikacji Goethe.

Wnioskodawcy, których projekt rezydencyjny został wybrany, zostaną poinformowani  przez Goethe-Institut, organizację odpowiedzialną za realizację programu Culture Moves Europe, i zaproszeni do procedowania wyboru artystów/profesjonalistów biorących udział w ich projektach rezydencji.

Jakie są warunki formalne?

Składając wniosek, należy wskazać wymiar rezydencji:


Projekty współpracy z krajami regionu Bałkanów Zachodnich

Specjalny konkurs o dofinansowanie w sektorach kultury i kreatywnym projektów współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów regionu Bałkanów Zachodnich, realizowany w ramach środków z Instrument for Pre-Accession (IPA)

Celem konkursu jest odnowienie, wzmocnienie i zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej i regionu Bałkanów Zachodnich poprzez aktywną współpracę kulturalną i współtworzenie kultury, sztuki, a także wsparcie konkurencyjności sektora kultury w krajach obszaru Bałkanów Zachodnich. Działanie jest elementem budowania międzynarodowych stosunków kulturalnych Unii Europejskiej i państw spoza niej, także w kontekście akcesji bądź preakcesji krajów regionu Bałkanów Zachodnich do Wspólnoty Europejskiej.

Konkurs na Projekty współpracy z Bałkanami Zachodnimi wzorowany jest na konkursie w obszarze grantowym Projekty współpracy europejskiej i w znacznej części ma podobne cele i priorytety, jak również strukturę opracowania projektu, przygotowania wniosku o dofinansowanie, pracy projektowej opartej na ścisłej międzynarodowej współpracy partnerskiej. Działania projektowe mogą dotyczyć m.in. dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego), integracji poprzez kulturę i sztukę, budowania sieci współpracy międzynarodowej w zakresie wybranych dziedzin sztuki, rozwoju kompetencji twórców i profesjonalistów sektorów kultury i kreatywnego. Istotne jest, aby projekty przyczyniały się do nawiązywania i pogłębiania współpracy międzynarodowej w sektorach kultury i kreatywnym państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów regionu Bałkanów Zachodnich, oraz rozwoju potencjału organizacji i instytucji sektora kultury w krajach regionu Bałkanów Zachodnich.

DO CELÓW, KTÓRE POWINNY REALIZOWAĆ SKŁADANE PROJEKTY, NALEŻĄ:

Istotne są również takie aspekty projektów, jak promocja równości płci, wsparcie aktywnego udziału i roli kobiet w przemysłach kreatywnych i kulturze, podnoszenie świadomości dotyczącej nierównego traktowania ze względu na płeć – w obszarze sektorów kultury i kreatywnego, a także kwestie związane z oddziaływaniem na środowisko i zmianami klimatu, promowanie podejścia opartego na prawach i ich poszanowaniu m.in. w kontekście grup i osób należących do mniejszości, wysiedlonych, migrantów i uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, młodzieży, osób starszych, społeczności LGBTIQ+.

UPRAWNIENI WNIOSKODAWCY

Konkurs jest adresowany do podmiotów publicznych i prywatnych aktywnie działających w sektorach kultury i kreatywnym. Z konkursu wyłączone są podmioty oraz projekty realizujące działania w sektorze audiowizualnym. Osoby fizyczne nie są uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie.

Wymagane minimum partnerstwa projektowego: minimum 5 podmiotów uprawnionych do udziału w konkursie, spośród których co najmniej dwie organizacje mają siedzibę w dwóch różnych krajach regionu Bałkanów Zachodnich oraz co najmniej dwie mają siedzibę w dwóch różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Podmiot składający wniosek o dofinansowanie w imieniu całego partnerstwa projektowego musi posiadać osobowość prawną od co najmniej dwóch lat na termin składania wniosków.

UWAGA: z konkursu wyłączone są projekty złożone w ostatnim terminie (konkurs 32/2019 z terminem składania wniosków 27 listopada 2019 roku) na konkurs w ramach stałego obszaru grantowego programu Kreatywna Europa – Projekty współpracy europejskiej! W przypadku złożenia na konkurs Projektu współpracy z Bałkanami Zachodnimi wniosku, który został już złożony w ostatnim konkursie na Projekty współpracy europejskiej – zostanie on odrzucony formalnie.

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA I CZAS TRWANIA PROJEKTU

Zakładany poziom dofinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej wynosi 100–500 tys. euro i może stanowić maksymalnie 85% całości kosztów kwalifikowalnych; pozostały wkład finansowy musi zostać zapewniony przez partnerstwo projektowe.

Projekty mają trwać od minimum dwóch lat do maksymalnie czterech, a działania projektowe muszą rozpocząć się w okresie 1 stycznia-31 marca 2021 roku.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Termin składania wniosków upływa 28 kwietnia 2020 roku o godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET/CEST).


Wsparcie obiegu literatury europejskiej

 

Nabór zakończył się 11 lutego 2025 r.

Obszar grantowy wspierający działania związane z tłumaczeniem, publikacją, dystrybucją i promocją utworów literackich. Obszar powstał z myślą o zwiększeniu dostępu do wysokiej klasy literatury europejskiej oraz wsparciu kulturowej i językowej różnorodności w Unii Europejskiej i innych krajach uczestniczących w programie Kreatywna Europa – komponent Kultura. Działanie uzupełnia inne inicjatywny wspierane przez program na rzecz sektora książki i branży wydawniczej jak Nagroda Literacka Unii Europejskiej czy Dzień Autorów Europejskich.

 

Projekty powinny realizować następujące cele:

Dodatkowo:

Ponadto kluczowe w projektach będą:

Uprawnieni wnioskodawcy

Kwalifikujące się utwory literackie

Rodzaje grantów

Kategoria 1 – projekty indywidualne Kategoria 2 – projekty złożone przez konsorcjum
Projekt realizowany przez indywidualnego wnioskodawcę (np. jedno wydawnictwo) Projekt realizowany przez konsorcjum złożone z co najmniej 2 kwalifikujących się podmiotów
Całkowita kwota dotacji na projekt nie może przekroczyć 200 000 euro w przypadku pojedynczych wnioskodawców
i
300 000 euro na propozycje złożone przez konsorcjum (składające się z minimum 2 podmiotów) 
Projekty na małą skalę Projekty na średnia skalę Projekty na dużą skalę
projekty proponujące tłumaczenie 5 (minimum) do 10 różnych książek mogą otrzymać do 100 000 euro projekty proponujące tłumaczenie od 11 do 20 różnych książek mogą otrzymać do 200 000 euro projekty proponujące tłumaczenie co najmniej 21 różnych książek mogą otrzymać do 300 000 euro
Minimalna liczba dzieł do tłumaczenia:                        co najmniej 5 kwalifikujących się utworów literackich
Poziom dofinansowania:                                                  maksymalnie 60% całkowitego budżetu projektu
Wkład własny:                                                                     pozostała kwota to wkład własny finansowy partnerstwa projektowego
Czas realizacji projektu:                                                    maksymalnie 36 miesięcy

Jak złożyć wniosek? – Kreatywna Europa (kreatywna-europa.eu)

Kalendarz konkursu 2025

otwarcie konkursu 15 października 2024
termin składania wniosków 11 lutego 2025 godz. 17.00
ocena złożonych projektów luty – kwiecień 2025
wyniki oceny złożonych projektów sierpień 2025
kontraktowanie dofinansowanych projektów listopad 2025

Sieci europejskie

Nabory wniosków w 2024 roku zostały zamknięte. Kolejne nabory zostaną ogłoszone w 2028 roku.

Obszar grantowy wspierający projekty realizowane przez międzynarodowe sieci współpracy kulturalnej działające na rzecz zwiększania zdolności europejskich sektorów kultury i kreatywnego do promowania i wspierania młodych talentów, stawiania czoła wspólnym wyzwaniom, innowacji oraz przyczyniania się do prosperowania sektora kultury, w tym wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze.

Istotnym aspektem działań sieci powinno być promowanie i aktywne działanie na rzecz sprawiedliwego i równego dla wszystkich, włączeniowego i różnorodnego sektora kultury, walka z dyskryminacją, a także wkład w osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu. Ponadto projekty powinny dotyczyć co najmniej jednego z następujących priorytetów:

Działania te mogą być realizowane poprzez m.in. rozwój współpracy międzynarodowej i sieciowanie sektora kultury, transfer wiedzy i dobrych praktyk w sektorze kultury, współtworzenie nowych rozwiązań i upowszechnianie ich na poziomie europejskim.

Kalendarz  konkursu 2024 (ostatni w edycji 2021-2027)

otwarcie konkursu na projekty Sieci 31 październik 2023
termin składania wniosków 7 marca 2024, godz. 17.00 (CET)
ocena złożonych projektów marzec – kwiecień 2024
wyniki oceny złożonych projektów wrzesień 2024
kontraktowanie dofinansowanych projektów  grudzień 2024

Kryteria formalne

Obszar grantowy przeznaczony jest dla międzynarodowych sieci współpracy kulturalnej, które są formalnie powołane i działają na podstawie statutu lub dokumentu równoważnego. Członkowie sieci muszą mieć wspólną misję, skoordynowane zarządzanie i prowadzić działania o podobnym zakresie. Ponadto sieć powinna mieć jak największy zasięg i obejmować jak najwięcej państw uczestniczących w programie Kreatywna Europa.

Sieci europejskie działające w obszarze sektora audiowizualnego nie są uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie w ramach tego obszaru grantowego komponentu Kultura.

Rodzaje grantów

partnerstwo projektowe członkowie sieci (podmioty z sektora kultury i kreatywnego)
maksymalne dofinansowanie 1 200 000 euro
poziom dofinansowania maksymalnie 80% całkowitego budżetu projektu
wkład własny pozostała kwota to wkład własny finansowy
czas realizacji projektu max 48 miesięcy


Projekty współpracy europejskiej

Aktualny nabór jest otwarty do 13 maja 2025 r. do godz. 17.00

Projekty współpracy europejskiej to obszar grantowy wspierający działania kulturalne oparte na współpracy międzynarodowej podmiotów z sektora kultury i/lub kreatywnego. Projekty powinny przyczyniać się do międzyna­rodowego obiegu dzieł i twórców oraz budowania publiczności, a także do włączania społecznego poprzez kulturę i sztukę, zmniejszania śladu węglowego sektorów, cyfryzacji i wdrażania tech­nologii w kulturze, budowania potencja­łu sektorów i rozwoju poszczególnych dziedzin sektora, takich jak architektura czy dziedzictwo kulturowe.

Projekt powinien przyczyniać się do realizacji jednego z następujących celów:

Projekty realizowane w ramach programu Kreatywna Europa 2021-2027 powinny także przyczyniać się do realizacji nadrzędnych priorytetów Unii Europejskiej:

 

Uprawnieni wnioskodawcy

W ramach schematu Projekty współpracy europejskiej aplikować mogą publiczne i prywatne organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa sektora kultury i kreatywnego, mające siedzibę w Unii Europejskiej lub w  jednym z krajów uczestniczących w programie Kreatywna Europa komponent Kultura.

Lider (wnioskodawca) międzynarodowego partnerstwa projektowego, składający wniosek o dofinansowanie w imieniu wszystkich partnerów, musi posiadać osobowość prawną od minimum 2 lat w dniu, w którym upływa termin składania wniosków.

W naborze 2025 organizacja/instytucja może złożyć maksymalnie 3 wnioski – jako partner, partner stowarzyszony lub podmiot stowarzyszony, przy czym w tej puli tylko jeden wniosek może być złożony w roli koordynatora/lidera projektu.

 

Osoby fizyczne nie mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wyjątek stanowią osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą

Rodzaje grantów

W zależności od potrzeb, charakteru, celów i priorytetów projektu wnioskodawca ma prawo złożyć wniosek o grant w ramach jednej z poniższych kategorii

Projekty współpracy europejskiej
na małą skalę na średnią skalę na dużą skalę
partnerstwo projektowe minimum 3 organizacje
z 3 różnych kwalifikujących się krajów
minimum 5 organizacji
z 5 różnych kwalifikujących się krajów
minimum 10 organizacji
z 10 różnych kwalifikujących się krajów
maksymalne dofinansowanie 200 000 euro 1 mln euro 2 mln euro
poziom dofinansowania maksymalnie 80% całkowitego budżetu projektu maksymalnie 70% całkowitego budżetu projektu maksymalnie 60% całkowitego budżetu projektu
wkład własny do kwoty dofinansowania należy dodać wkład własny finansowy partnerstwa projektowego
czas realizacji projektu maksymalnie 48 miesięcy

Całkowity budżet projektu = dofinansowanie + wkład własny

Przykładowo, dla maksymalnego dofinansowania:

Kalendarz konkursu 2025 r.

otwarcie konkursu 10 grudnia 2024
termin składania wniosków 13 maja 2025 godz. 17.00
ocena złożonych projektów lipiec – sierpień 2025
wyniki oceny złożonych projektów październik 2025
kontraktowanie dofinansowanych projektów styczeń 2026

 


Platformy europejskie

Nabory wniosków w 2024 roku zostały zamknięte. Kolejne nabory zostaną ogłoszone w 2028 roku.

W ramach tego obszaru grantowego wspierane są międzynarodowe projekty, które przyczyniają się przede wszystkim do zwiększenie widoczności i rozpowszechniania wschodzących europejskich artystów i dzieł w Europie i poza nią.

Poza tym projekty powinny wspierać obieg twórców i ich dzieł, wzmacniać rozpoznawalność i widoczność artystów oraz twórców sektora kultury i kreatywnego w Europie i poza nią. Istotnym aspektem jest zwiększanie dostępu do kultury i sztuki oraz zwiększanie uczestnictwa w kulturze, w tym budowanie i rozwój publiczności, a także kreowanie nowych i zrównoważonych (zielona transformacja sektorów kultury i kreatywnego) przestrzeni kultury i sztuki. Projekty powinny przyczyniać się do wdrażania polityki UE w zakresie kultury, w szczególności zwracając uwagę na warunki pracy artystów.

Platformy europejskie powinny skupiać się na następujących działaniach priorytetowych:

Zgodnie z wymaganiami formalnymi platforma powinna realizować wspólną strategię artystyczną i dążyć do wypracowania „europejskiej” marki. W ramach projektu należy założyć wsparcie co najmniej 50 wschodzących artystów* rocznie.
Planując działania projektowe należy pamiętać, że co najmniej 70% przyznanej kwoty rocznie musi być przeznaczone i wydatkowane na program artystyczny.
Platformy europejskie powinny mieć wyraźne założenia dotyczące rozwoju/kontynuacji projektu i dążyć do budowania silnej pozycji dążącej do zwiększenia liczby jej członków (efekt długofalowy).

 

*Wschodzący artysta – zgodnie z przewodnikiem konkursu to członkowie platformy sami ustalają jego definicję na potrzeby projektu

 

Kalendarz konkursu 2024 – ostatni nabór w edycji 2021-2027

otwarcie konkursu na projekty Platform 26 października 2023
termin składania wniosków (nabór zakończony) 31 stycznia 2024, godz. 17.00 (CET)
ocena złożonych projektów luty-marzec 2024
wyniki oceny złożonych projektów czerwiec-lipiec 2024
kontraktowanie dofinansowanych projektów październik 2024

Kryteria formalne

Platforma europejska powinna składać się z  podmiotu koordynującego i organizacji członkowskich o wspólnej strategii artystycznej i brandingowej.

Platforma musi składać się z podmiotu koordynującego i co najmniej 11 organizacji członkowskich.

Wszyscy członkowie platformy europejskiej muszą posiadać osobowość prawną i mieć siedzibę w co najmniej 12 różnych kwalifikujących się krajach.

Rodzaje grantów

Partnerstwo projektowe podmiot koordynujący i co najmniej 11 organizacji członkowskich (z 12 różnych krajów biorących udział programie Kreatywna Europa)
Maksymalne dofinansowanie 2 800 000 euro 
Poziom dofinansowania maksymalnie 80% całkowitego budżetu projektu
Wkład własny pozostała kwota to wkład własny finansowy
Czas realizacji projektu 48 miesięcy (2024-2027)

 

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close