przejdź do menu przejdź do treści przejdź do kontaktu
Kreatywne debaty | projekty literackie, 14 listopada, online

Kreatywne debaty | projekty literackie, 14 listopada, online

Zapraszamy do udziału w kolejnym webinarium z cyklu spotkań dedykowanych przedstawicielom sektora kultury: Kreatywne debaty | porozmawiajmy o…

Celem debat jest zwrócenie uwagi na istotne i aktualne tematy związane z sektorem kultury i kreatywnym. Zaproszeni goście dzielą się swoim doświadczeniem, ale także zwracają uwagę na wyzwania i problemy, z którymi obecnie mierzy się obszar kultury. Wspólnie poszukują najlepszych rozwiązań i działań, które w znaczący sposób mogą wzmocnić sektor kultury i dostosować go do potrzeb współczesnego odbiorcy. Spotkania są także inspiracją dla potencjalnych wnioskodawców programu Kreatywna Europa, do wykorzystania dobrych praktyk podczas planowania i realizacji projektów, odnosząc się do wyznaczonych przez program priorytetów i zagadnień.

Tematem październikowej debaty będą: projekty literackie.

Projekty z zakresu literatury polegające na tłumaczeniu, publikacji, dystrybucji i promocji książek są przedmiotem wsparcia w ramach obszaru grantowego Wsparcie obiegu literatury europejskiej, dla którego otwarty jest aktualnie nabór wniosków. Przedsięwzięcia z zakresu literatury mogą być też realizowane w obszarze Projekty współpracy europejskiej, a także w ramach programu mobilności Culture Moves Europe.

Zaproszeni do udziału w debacie goście postarają się odpowiedzieć na pytania: jakie elementy powinien zawierać europejski projekt dotyczący literatury, z kim i dlaczego warto podjąć współpracę przy realizacji takiego projektu, jak dotrzeć do odbiorców, a także jaka jest rola tłumacza w międzynarodowych projektach literackich.  Rozmówcy podzielą się swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami w tym zakresie, opowiedzą także o korzyściach płynących z tego typu projektów

Spotkanie w formacie online odbędzie się we wtorek 14 listopada 2024 roku w godz. 12.00 – 14.00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza zapisów

Do debaty porozmawiajmy o… projektach literackich zaproszeni zostali:

Marcin Skrabka – moderator; Absolwent Wydziału Prawa UWr oraz studiów w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Stypendysta MKiDN w zakresie zarządzania kulturą i wspierania rozwoju kadr kultury. Członek stowarzyszenia EURead (Stiftung Lesen). Zarządza Wydawnictwem Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2007 r. powołał do życia inicjatywę Good Books (goodbooks.pl) skupiającą edukatorów zajmujących się podnoszeniem kompetencji kadr kultury, a w 2019 roku markę Good Games (goodgames.pl), gdzie wraz z fińskim Team Action Zone, pracuje nad sposobami łączenia nowych technologii z tradycyjnymi książkami, szczególnie w zakresie gamifikowania treści książek jako jednego ze sposobów promocji czytelnictwa wśród najmłodszych pokoleń.

Maria Deskur – wydawca, ekspert upowszechniania czytania. Absolwentka UJ, Sorbony oraz Université Lumière w Lyonie. Współzałożycielka wydawnictwa Muchomor, współtwórczyni serii ‘Basia’ i ‘Czytam sobie’, wieloletnia dyrektor zarządzająca Książek Egmontu, współfundatorka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Zwyciężczyni konkursu Zwyrtała 2019 na najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa za akcję „Książka na receptę. Recepta na sukces”, autorka poradnika upowszechniania czytania „Supermoc książek”.

Ewa Nicewicz – italianistka, literaturoznawczyni, tłumaczka z języka włoskiego i francuskiego. Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Padwie, adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa UKSW. Badaczka włoskiej literatury dla dzieci i młodzieży, wielokrotna stypendystka Włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa.

Monika Wróbel-Lutz – wydawca, malarka, graficzka. Prezeska wydawnictwa Tatarak, inicjatorka projektu #TataTeżCzyta. Wydaje książki dla dzieci Interesuje się nowatorskim podejściem do ilustracji w książkach dla dzieci. Wydawnictwo Tatarak realizuje projekty z zakresu literatury finansowane w ramach programu Kreatywna Europa.

Regulamin webinaru

Przeczytaj również:

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com