Komponent Kultura był jednym z trzech komponentów programu Kreatywna Europa, w ramach którego można było realizować międzynarodowe projekty z sektora kultury i kreatywnego. Wsparcie otrzymały projekty, których celami były przede wszystkim:
- promocja europejskiej kultury i sztuki,
- zwiększanie mobilności artystów i dzieł europejskich,
- budowanie współpracy kulturalnej na poziomie ponadnarodowym,
- rozwój europejskiej publiczności,
- dostosowywanie sektorów kultury i kreatywnych do technologii cyfrowych i wdrażania innowacji,
- kształcenie profesjonalistów.
O granty mogły ubiegać się publiczne oraz prywatne instytucje i organizacje posiadające osobowość prawną od minimum 2 lat, prowadzące działalność kulturalną (poza działaniami audiowizualnymi objętymi komponentem MEDIA).
Komponent składał się z czterech głównych obszarów dofinansowania, a konkursy grantowe były ogłaszane zgodnie z ustalonym harmonogramem naboru wniosków.
Projekty współpracy europejskiej
Obszar wspierający działania kulturalne oparte na współpracy międzynarodowej podmiotów z sektora kultury i/lub kreatywnego. Dofinansowane projekty promowały europejskie wartości i wspierały międzynarodowy obieg dzieł, osób i ich twórczości, łączyły poprzez kulturę i sztukę oraz upowszechniały europejskie dziedzictwo kulturowe.
O granty w tym obszarze dofinansowania można się było ubiegać w ramach jednej z dwóch kategorii:
Kategoria 1 – projekty na mniejszą skalę: czyli trwające maksymalnie 48 miesięcy i angażujące lidera oraz minimum dwóch partnerów z różnych krajów. Maksymalne dofinansowanie jakie można było uzyskać wynosiło 200 tys. euro, co stanowiło max 60% całkowitego budżetu projektu.
Kategoria 2 – projekty na większą skalę: czyli trwające maksymalnie 48 miesięcy i angażujące lidera oraz minimum pięciu partnerów z różnych krajów. Maksymalne dofinansowanie jakie można było uzyskać wynosiło 2 mln euro, co stanowiło max 50% całkowitego budżetu projektu.
W związku z obchodami Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 roku nabór wniosków został rozszerzony o kategorię 3, wspierającą projekty promujące dziedzictwo kulturowe i przyczyniające się do wzmocnienia współdziałania pomiędzy sektorem dziedzictwa kulturowego a innymi sektorami kultury.
Tłumaczenia literackie
Obszar wspierał projekty tłumaczeń wysokiej jakości literatury europejskiej, wydanie, dystrybucję i promocję książek, ich autorów oraz tłumaczy. Rezultatem tych działań było wzmocnienie międzynarodowego obiegu i różnorodności utworów literackich, dotarcie do nowych czytelników, zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych zarówno w dystrybucji jak i promocji utworów oraz zwrócenie uwagi na znaczenie pracy tłumaczy.
O dofinansowanie mogły ubiegać się wydawnictwa z krajów biorących udział w programie.
Projekty mogły trwać maksymalnie 24 miesiące i w swoich działaniach obejmowały tłumaczenie i wydanie od 3 do 10 utworów beletrystycznych. Maksymalne dofinansowanie jakie można było uzyskać wynosiło 100 tys. euro, co stanowiło max 50% całkowitego budżetu projektu. Dodatkowe punkty – przy ocenie aplikacji – otrzymywały projekty, które zakładały tłumaczenie utworów wyróżnionych Nagrodą Literacką Unii Europejskiej.
Platformy europejskie
W ramach tego obszaru wspierane były międzynarodowe działania kulturalne przyczyniające się do rozwoju nowych talentów i wzmacniające rozpoznawalność oraz widoczność artystów i twórców sektorów kultury i kreatywnego na arenie europejskiej.
Zgodnie z kryteriami platformę powinno tworzyć 11 organizacji z 10 różnych krajów biorących udział w Programie (z czego jeden występuje w roli jednostki koordynującej, a pozostali są członkami platformy). Projekt mógł być realizowany do 48 miesięcy, a roczny grant wynosił maksymalnie 500 tys. euro rocznie, co stanowiło do 80% całkowitego budżetu.
Sieci europejskie
Obszar wspierający realizację międzynarodowych działań kulturalnych realizowanych przez europejskie sieci współpracy kulturalnej, zrzeszające przynajmniej 15 organizacji członkowskich z 10 różnych krajów.
Projekt mógł być realizowany do 48 miesięcy, a roczny grant wynosił maksymalnie 250 tys. euro rocznie, co stanowiło do 80% całkowitego budżetu.
Więcej informacji o działaniach i projektach realizowanych w ramach komponentu Kultura programu Kreatywna Europa 2014-2020 znajduje się w publikacji Mapa projektów 2014-2020