30 sierpnia br. rozpoczął się 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, na którym obejrzeć będzie można 11 filmów, powstałych przy wsparciu programu Kreatywna Europa – komponent MEDIA.
Pięć z jedenastu tytułów ubiegać się będzie o statuetkę Złotego Lwa:
- Jusqu’à la Garde, reż. Xavier Legrand (Francja) – wsparcie dystrybucji,
- Hannah, reż. Andrea Pallaoro (Włochy , Belgia, Francja) – wsparcie developmentu,
- La Villa, reż. Robert Guédiguian (Francja) – wsparcie dystrybucji,
- Lean On Pete reż. Andrew Haigh (Wielka Brytania) – wsparcie developmentu i dystrybucji,
- Ella & John: The Leisure Seeker, reż. Paolo Virzì (Włochy) – wsparcie dystrybucji.
Cztery tytuły konkurować będą w sekcji Orizzoni, która przeznaczona jest dla filmów reprezentujących najnowsze trendy estetyczne i środki wyrazu w kinie światowym:
- Espèces Menacées, reż. Gilles Bourdos (Francja, Belgia) – wsparcie dystrybucji,
- Nico, 1988, reż. Susanna Nicchiarelli (Włochy, Belgia) – wsparcie developmentu,
- Los Versos del Olvido, reż. Alireza Khatami (Francja, Niemcy, Holandia, Chile) – wsparcie developmentu i dystrybucji,
- Undir Trénu, reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson (Islania, Dania, Polska, Niemcy) wsparcie dystrybucji.
Poza konkursami pokazane zostaną natomiast:
- Buon Inverno reż Giovanni Totaro (Włochy) – wsparcie developmentu,
- Le Fidèle reż. Michaël R. Roskam (Belgia, Francja, Holandia) – wsparcie developmentu i dystrybucji.
Podczas festiwalu będą miały miejsce również inne wydarzenia wspierane przez program Kreatywna Europa – komponent MEDIA, m.in.:
- European GAP –Financing: targi umożliwiające uzyskanie nawet 70 % finansowania na projekty europejskie poprzez indywidualne spotkania z inwestorami. Targi otrzymały w 2017 r. dofinansowanie w wysokości 60 000 euro w ramach schematu „Dostęp do rynków” komponentu MEDIA.
- Art cinema = action + management: szkolenie zaadresowane do menadżerów, koordynatorów i operatorów kin arthousowych oraz operatorów. Wydarzenie otrzymało w 2017 r. dofinansowanie w wysokości 145 000 euro w ramach schematu „Szkolenia dla profesjonalistów branży audiowizualnej” komponentu MEDIA.
- Festival Scope: platforma internetowa dla miłośników kina, pokazująca filmy z najlepszych festiwali. Wydarzenie otrzymało w 2017 roku dofinansowanie w wysokości 130 000 euro w ramach schematu „Promocja on-line” komponentu kultura.
„Przyszłość” to słowo klucz tegorocznego Forum. Wydarzenia zaplanowane na 3 września będą koncentrować się na zagadnieniach dotyczących innowacyjności i potencjału technologii VR oraz tego jak wpływa na inne sektory. Spotkanie odbędzie się w godzinach od 15.00 do 18.00 w hotelu Excelsior na weneckiej wyspie Lido (Sala degli Stucchi).
Drugi dzień Forum odniesie się do kwestii kształtowania polityki audiowizualnej i przyszłości programu Kreatywna Europa – komponent MEDIA, którego budżet przewidziany jest do 2020 roku. Wybitni przedstawiciele branży, jak również decydenci wysokiego, europejskiego szczebla zaoferują swój punkt widzenia m.in. na temat tego, w jaki sposób program MEDIA może pomóc branży audiowizualnej w dalszym wykorzystaniu możliwości oferowanych przez europejski jednolity rynek cyfrowy oraz w jaki sposób można wzmocnić pozytywny wpływ konkurencyjności i różnorodności kulturowej w świetle rewolucji cyfrowej. Spotkanie odbędzie się 4 września w godzinach od 10.00 do 11.45 w hotelu Excelsior na weneckiej wyspie Lido (Sala degli Stucchi).
W dniach 3 i 4 września, odbędzie się również dwudniowe forum nt. filmu europejskiego (European Film Forum – EFF) organizowane przez Komisję Europejską oraz Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji (La Biennale di Venezia).
Zgromadzeni na Forum przedstawiciele branży oraz decydenci polityczni badać będą jaki wpływ na przemysł i społeczeństwo mają technologie VR (wirtualna rzeczywistość), a także rozważać przyszłość polityki audiowizualnej i programów wsparcia. Nowo powołana komisarz ds. gospodarki cyfrowej Mariya Gabriel, podzieli się również swoim spojrzeniem na obecny i nadchodzący program MEDIA.
Komponent MEDIA programu Kreatywna Europa ma na celu wspieranie kinematografii europejskiej oraz innych sektorów audiowizualnych. Zapewnia finansowanie na development, promocję oraz dystrybucję europejskich dzieł w Europie i poza nią. Inwestuje w szkolenia producentów, dystrybutorów·, reżyserów oraz scenarzystów asystując im adaptowaniu nowych technologii. Każdego roku, komponent MEDIA wspiera 2000 projektów: filmów, seriali telewizyjnych, gier video.