W dniach 11-16 października 2016 w Krakowie odbędzie się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyfrowej „Patchlab”, będąca wydarzeniem organizowanym w ramach projektu LPM 2015 > 2018 – Live Performers Meeting dofinansowanym przy wsparciu programu Kreatywna Europa – komponent Kultura.
– Tegoroczna 5. edycja festiwalu skupia się na relacji człowiek-maszyna, szczególnie tej istniejącej w nowej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości (VR), a także zagadnieniu prywatności i bezpieczeństwa w sieci – opowiadają o spotkaniu organizatorzy Festiwalu, przybliżając tematykę kilkudniowego wydarzenia, które „łączy jednocześnie interdyscyplinarną twórczość cyfrową tworzoną na styku humanistyki, nowych technologii i kreatywnego programowania. Interaktywne instalacje, prace tworzone w wirtualnej rzeczywistości, interdyscyplinarne spektakle, audiowizualne performance’y, live-acty, noce AV, ale również warsztaty dla wszystkich, którzy chcą nie tylko poznać możliwości narzędzi cyfrowych, ale i być świadomymi użytkownikami sieci to znak rozpoznawczy tego festiwalu. Od pięciu lat festiwal zaprasza uznanych na świecie artystów z Polski i za granicy, którzy w swoich pracach łączą świat rzeczywisty z cyfrowym” (źródło: materiały prasowej Festiwalu Patch Lab).
Jednym z głównych wydarzeń Festiwalu będzie międzynarodowa konferencja organizowana we współpracy z Wydziałem Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. „Patchlab GENERATOR: Pomiędzy kreacją, a technologią”. Spotkanie dotyczyć będzie aktualnego stanu badań nad nowymi zjawiskami, które zachodzą w sztuce, technologii i designie w dobie post-cyfrowej, a także zagadnienia projektowania wirtualnej rzeczywistości.
Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się:
- wystawy Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,
- performance „Recession 1024 architecture” (Francja) Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,
- liczne wystawy instalacji interaktywnych (Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha),
- przegląd prac audiowizualnych,
- a także szereg innych wydarzeń.
Liderem projektu LPM 2015 > 2018 – Live Performers Meeting jest FLYER COMMUNICATION SRL (Włochy). Partnerami zostali:
- VJ TORNA INTERNATIONAL (Wegry),
- 4YOUREYE BISCHOF-HERLBAUER OG (Austria),
- BURSA METROPOLITAN MUNICIPALITY (Turcja),
- CULTURE ACTION EUROPE AISBL (Belgia),
- FUNDACJA KULTURAL KOLEKTIV (Polska),
- INSTITUT FRANÇAIS ITALIA (Włochy),
- LUNCHMEAT (Czechy),
- MULTITRAB PRODUCTIONS (Grecja),
- ODDSTREAM (Holandia),
- TRANSFERA MEDIA ARTS SL (Hiszpania),
- VEREIN FÜR VISUELLE KUNST UND JETZTKULTUR E.V. (Niemcy),
- LONDON VIDEOHACKSPACE (Wielka Brytania).
Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu znajdują się na oficjalnej stronie wydarzenia w linku poniżej:
Organizatorem Festiwalu Patch Lab jest Fundacja Kultural Kolektiv – partner projektu LPM 2015 > 2018 – Live Performers Meeting.