przejdź do menu przejdź do treści przejdź do kontaktu
Rozpoczyna się CEE Animation Workshop w Lublanie

Rozpoczyna się CEE Animation Workshop w Lublanie

Już jutro rozpoczynają się CEE Animation Workshop – warsztaty szkoleniowe opracowane specjalnie dla producentów filmów animowanych z Europy Środkowej i Wschodnie. Wydarzenie, które skupia profesjonalistów z 18 krajów, odbędzie się przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Animateka w Lublanie w dniach 2-6 grudnia 2017.

Pomysł, aby zgromadzić razem niezależnych producentów filmów animowanych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej pojawił się jesienią 2016 r. Potrzeba organizowania wspólnych wydarzeń oraz intensywniejszej współpracy to motto Wyszehradzkiego Forum Animacji, międzynarodowej platformy łączącej producentów w ciągu ostatnich kilku lat. Głównym celem tej inicjatywy jest wspieranie rozwoju branży oraz przygotowanie gruntu pod tworzenie udanych koprodukcji, które będą konkurencyjne na światowym rynku. Wspólne kulturowe i historyczne dziedzictwo krajów Europy Środkowej i Wschodniej, podobieństwa gospodarcze oraz zbieżności między formami ekspresji i językiem stanowią idealne przesłanki dla stworzenia trwałej wspólnoty i silnego rynku. CEE Animation mogłoby stać się rozpoznawalnym znakiem firmowym, jak również stanowić znakomity towar eksportowy z krajów uczestniczących.

Pomysł ten został natychmiast zaakceptowany przez przedstawicieli Creative Europe Desk (CED). Program Kreatywna Europa – Komponent MEDIA wzmacnia europejski sektor audiowizualny i stara się zwiększać międzynarodową konkurencyjność rynku jako całości. Szefowa czeskiego CED, Pavlína Kalandrová, zwraca uwagę, że współpraca między europejskimi krajami jest niezbędna i dodaje: – CEE Animation Workshop ma ułatwić rozwijanie potrzebnych powiązań w ramach naszego rynku i zachęcić do współpracy w regionie, a jednocześnie pomóc naszemu rynkowi stać się równorzędnym partnerem dla Zachodniej Europy, czy to na etapie produkcji animacji, poprzez koprodukcje, czy też późniejszą dystrybucję.  

Zaangażowanie aż dziewiętnastu krajowych biur Creative Europe Desk – MEDIA (z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Macedonii, Czarnogóry, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy) to ogromny atut. Jesteśmy przekonani, że dzięki lepszemu wykorzystaniu potencjału współpracy między producentami w naszym regionie, nasi wnioskodawcy będą skuteczniejsi w aplikowaniu do unijnego programu Kreatywna Europa – Komponent MEDIA. To jeden z powodów, dla których tyle biur Creative Europe Desk uczestniczy w projekcie – mówi Sabina Briški Karlić, dyrektor słoweńskiego CED, a następnie dodaje: – Nasza misja polega nie tylko na połączeniu wysiłków, aby warsztaty się odbyły. Przede wszystkim pracujemy nad tym, aby w każdym kraju wskazać te kwestie, o których będzie mowa podczas CEE Animation Workshop, a tym samym móc uzyskać oczekiwane efekty warsztatów oraz promować ich rezultaty dokładnie w momencie, gdy tworzy się europejska strategia dla sektora animacji.” 

Kierownikiem naukowym warsztatów jest Linda Beath, która od wielu lat pracuje w przemyśle filmowym jako konsultantka i szkoli producentów filmowych w całej Europie. Wśród wykładowców, mających spędzić pięć dni na intensywnej pracy z uczestnikami, znalazło się pięciu uznanych ekspertów z branży filmowej. Doświadczona irlandzka producentka Siun Ni Raghallaigh, posiadająca ponad trzydziestoletnie doświadczenie w branży medialnej, jest dyrektorem generalnym Ardmore Studios oraz jednym z założycieli Troy Studios. Drugim wykładowcą jest Moe Honan, dyrektor generalna Moetion Films Ltd. Jej studio zostało uhonorowane nagrodą 2016 Producer of the Year, przyznawaną na forum Cartoon Movie, i koprodukowało wiele filmów animowanych, w tym nagradzane obrazy pełnometrażowe, takie jak „Ups! Arka odpłynęła”. Trzecim tutorem jest znany ekspert z dziedziny marketingu filmowego, Mathias Noschis. Wraz z jego firmą Alphapanda, tworzył internetowe kampanie PR i w mediach społecznościowych dla wielu hollywoodzkich produkcji, takich jak „Lego Ninjago”, „Kung Fu Panda 3”, „Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie”, „Toy Story 3”, czy „Rango”. Mathias obecnie pracuje nad polskim filmem zatytułowanym „Jeszcze dzień życia”. Czwartą osobą jest Richard Rowe, Dyrektor ds. międzynarodowych zakupów i koprodukcji w DHX Media. Pierwsze 12 lat kariery przepracował w  Turner Broadcasting, a niedawno założył firmę Rowe Media, oferującą usługi doradcze dla branży telewizyjnych produkcji dla dzieci. Do tej grupy dołączy również Maciej Chmiel, wicedyrektor Biura Handlu TVP.

Do udziału w pierwszej edycji warsztatów zostało wybranych dwudziestu sześciu producentów z osiemnastu krajów: Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kosowa, Węgier, Macedonii, Mołdawii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Serbii i Ukrainy. Główne tematy warsztatów to międzynarodowe koprodukcje, finansowanie, problemy prawne, marketing, sprzedaż, współpraca z nadawcami telewizyjnymi i dystrybucja cyfrowa.

Ważną część warsztatów w Lublanie stanowić będzie panel dyskusyjny na temat warunków koprodukcji w Europie Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu weźmie udział ponad trzydzieści osób zawodowo związanych z filmem, które postarają się sformułować wspólne oświadczenie skierowane do funduszy filmowych i przedstawicieli nadawców telewizyjnych, wzywające ich do silniejszego wspierania branży animacji. Dokument ten, zatytułowany „Porozumienie z Lublany” obejmie opis specyficznych warunków produkcji utworów animowanych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz projekt strategii poprawy sytuacji, mającej na celu zwiększanie konkurencyjności branży filmu animowanego, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

CEE Animation Workshop odbędzie się w dniach 2-6 grudnia 2017 r. w trakcie Animateka International Animated Film Festival, organizowanego w Lublanie od 4 do 10 grudnia 2017 r. Więcej informacji na temat CEE Animation Workshop znajdą Państwo tutaj.

 

Program towarzyszący:

CEE Animation Workshop organizowany jest we współpracy z festiwalem Animateka International Animated Film Festival, który odbędzie się w dniach 4-10 grudnia 2017 r. W programie towarzyszącym znajdą się wystąpienia wykładowców warsztatów, Moe Honan i Siun Ni Raghallaigh. Odbędzie się też pokaz pełnometrażowej animowanej komedii „Ups! Arka odpłynęła”. Prezentując stadium przypadku producenci pokażą jak wygląda proces developmentu filmu pełnometrażowego, poczynając od poszukiwania finansowania i ewentualnych partnerów koprodukcji, aż po dystrybucję gotowego utworu animowanego. Irlandzko-niemiecko-luksembursko-belgijska koprodukcja, znana w USA pod tytułem All Creatures Big and Small, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii jako Two by Two – Ooops! The Ark Has Gone…, zdobyła nagrodę 2016 Producer of the Year podczas forum Cartoon Movie. Światowy sukces filmu udowadnia sprzedaż do ponad 120 krajów, w tym dystrybucja w Chinach, oraz znaczący odzew ze strony platform internetowych, m.in. sprzedaż dla Netfliksa. Wydarzenie będzie miało miejsce 5 grudnia.

 

Organizatorami CEE Animation Workshop są:


Biura Creative Europe Desk – MEDIA z 19 krajów

Kreatywna Europa to program unijny, wspierający przemysł audiowizualny oraz sektory kultury i kreatywne w latach 2014-2020. Program ma na celu stworzenie jednego modelu finansowania projektów z dziedziny sztuk widowiskowych, sztuk wizualnych, literatury i wydawnictw, filmu, telewizji, muzyki, sztuk interdyscyplinarnych, dziedzictwa kulturowego oraz gier video, a także wykorzystanie synergii między różnymi sektorami dla zwiększenia efektywności przyznanego wsparcia.

https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/

Wyszehradzkie Forum Animacji

Wyszehradzkie Forum Animacji (WFA) to platforma dążąca do wzmocnienia branży animacji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Głównym celem jest stwarzanie okazji do spotkań między producentami, studiami, nadawcami telewizyjnymi oraz dystrybutorami filmowymi, których efektem będą koprodukcje projektów animowanych. Sedno działalności WFA stanowi konkurs pitchingowy w dwóch kategoriach: filmu krótkometrażowego oraz seriali/filmów telewizyjnych. Uczestnicy mają wyjątkową okazję zainteresować projektem zagranicznych producentów, co ułatwia jego dalszy development i przyspiesza realizację. Części konkursowej towarzyszą profesjonalne warsztaty na tematy związane z finansowaniem developmentu, produkcją i dystrybucją animowanych filmów i seriali.

http://visegradanimation.com/

Slovenian Animated Film Association

Slovenian Animated Film Association (:D’SAF!) skupia osoby zawodowo pracujące w filmie animowanym (producentów, reżyserów, animatorów, grafików, scenarzystów, autorów programów festiwali, itd.), jak również ekspertów z powiązanych dziedzin, publiczne i prywatne organizacje, studentów i entuzjastów. Jego główne cele to działanie na rzecz rozwoju sztuki filmu animowanego i wzrostu uznania dla niego w kraju i na świecie.

http://cargocollective.com/animirani-film/ABOUT-D-SAF/

Motovila Institute

Motovila, Centre for the Promotion of Cooperation in the Cultural and Creative Sectors (Motovila Institute) to pozarządowy instytut non-profit z siedzibą w Lublanie. Koncentruje się na wspieraniu międzynarodowej współpracy w sektorach kultury i kreatywnych oraz powiązanych sektorach uzupełniających. Celem instytutu jest ułatwianie podmiotom działającym w sektorach kultury i kreatywnych nawiązywania międzynarodowych kontaktów, jak również wyposażenie ich w umiejętności niezbędne dla uzyskania dostępu do możliwości współpracy istniejących w Unii Europejskiej oraz innych międzynarodowych mechanizmów. W ramach swojej działalności Motovila prowadzi Creative Europe Desk (CED) w Słowenii, krajowy punkt informacyjny służący promowaniu programu Kreatywna Europa, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Słowenii oraz Komisji Europejskiej.

http://ced-slovenia.eu/en/motovila-institute/

Animateka International Animated Film Festival

Animateka, trwający tydzień międzynarodowy festiwal filmu animowanego, odbywa się co roku w Lublanie, w kinach Kinodvor oraz Slovenian Cinematheque. Koncentruje się przede wszystkim na najnowszych produkcjach krótkometrażowych z Europy Środkowej i Wschodniej. Europejskie etiudy studenckie oraz międzynarodowe filmy dla dzieci również prezentowane są w programie konkursowym. Festiwal, wspierany przez program Kreatywna Europa – Komponent MEDIA, przedstawia szeroką gamę produkcji historycznych i tematycznych, zaznajamiających publiczność z powstawaniem i developmentem animacji oraz oferuje jej przegląd najlepszych współczesnych krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów animowanych z całego świata.

http://www.animateka.si/2017/en/

Przeczytaj również:

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close