KineDok – międzynarodowy klub filmowy dla miłośników kina dokumentalnego

Po sukcesie pokazów KineDok w 2016 roku czekają nas projekcje nowych filmów dokumentalnych w ramach tej alternatywnej platformy dystrybucyjnej – pokazy odbywają się poza salami kinowymi, w kawiarniach, pubach, galeriach sztuki, w małych i dużych miastach w Polsce, wstęp na projekcje jest bezpłatny. W tym roku zobaczymy 17 filmów, w ponad 20 lokalizacjach na terenie całego kraju.

Podobnie jak rok temu także teraz obejrzymy filmy z krajów europejskich zrzeszonych w ramach KineDok, a więc z Czech, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgier, Polski i Norwegii, w tym roku dołączyła także Bułgaria. Tegoroczne tytuły portretują rzeczywistość – tę widzianą z szerszej perspektywy – społeczeństw, mniejszości narodowych, uchodźców i tę widzianą z bliska, z intymnej perspektywy głównego bohatera/ bohaterów.

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. KineDok to kolektywne doświadczenie, które wychodzi poza tradycyjne ramy sali kinowej aby zagościć w Twoim lokalnym klubie, kawiarni, czy galerii sztuki. Projekt umożliwia nie tylko obejrzenie prezentowanych dokumentów na dużym ekranie, ale również spotkanie z twórcami filmów i ich bohaterami w nieformalnym, kameralnym otoczeniu i porozmawianie z nimi przy kawie. Twórca i widz nie mogą bez siebie istnieć – bez zainteresowania widza, czyli Ciebie, kręcenie filmów dokumentalnych straciłoby sens, a bez twórców kina dokumentalnego zabrakłoby głosu reprezentującego osoby takie jak Ty, które przeżywają trudne chwile bądź mają interesujące doświadczenia. Naszym celem jest wspieranie symbiozy twórców i odbiorców, ułatwianie dostępu do sztuki, oraz promowanie fundamentalnego przesłania KineDok: ci ludzie, te problemy, te filmy, te miejsca i te kraje nie powinny być pomijane!

Sprawdź miejsca i daty pokazów odbywających się w Polsce. Na swojej mapie KineDOK zaznaczył m.in. Elbląg, Bielsko-Białą, Olkusz, Kraków, Kazimierz Dolny, Oleśnicę, Łódź, Sandomierz, Koszalin, Rzeszów, Lublin, Warszawę, Wrocław, Bydgoszcz i wiele innych.

Projekt jest realizowany przez Institute of Documentary Film przy udziale partnerów: Krakowska Fundacja Filmowa, TOPIA Film, Eclipse Film, Bergen International Film Festival, One World Romania oraz restart LABEL.

Projekt jest współfinansowany przez program Kretaywna Europa – komponent MEDIA w ramach obszaru Rozwój widowni i edukacji filmowej.

Szczegółowe informacje na temat KineDOK oraz nadchodzących wydarzeń organizowanych przez klub filmowy znajdują się na stronie: http://kinedok.net.

Przeczytaj również: