"Sekret Joanny" - reż. Gerburg Rohde-Dahl, Władysław Jurkow

Beneficjent Arkadia Film Kwota dofinansowania € 25 000 Rok dofinansowania 2014 Schemat dofinansowania Development - projekt pojedynczy Nr wezwania EAC/S30/2013 Strona internetowa www.arkadiafilm.pl www.rohdedahl.de

Pełnometrażowy dokument w reżyserii Władysława Jurkowa i Geburg Rohde-Dahl’a odkrywa kulisy nieznanej historii Johanny Langefeld, głównej nadzorczyni (SS Oberaufseherin) kobiecych obozów w Auschwitz i Ravensbrück. Tytułowa Johanna w 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie, gdzie oczekiwała na proces zbrodniarzy hitlerowskich. Jej ucieczkę zorganizowały Polki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Polki nie tylko pomogły jej uciec z więzienia, ale także przez dziesięć lat ukrywały ją przed polskimi władzami. W 1957 roku krakowskie Ravensbruczanki pomogły esesmance wrócić do Niemiec. Historia była przez wiele lat ukrywana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno dla Langefeld jak i dla polskich więźniarek.

 

„Sekret Joanny” jest polsko-niemiecką koprodukcją realizowaną przez ARKADIA FILM i Rohde Dahl Filmproduktion.

Władysław Jurkow – scenarzysta, reżyser i dziennikarz współpracujący z TVP, HBO, WDR. Autor filmów dokumentalnych, członek polskich misji archeologicznych do Egiptu i Sudanu. Realizator takich obrazów jak: Afrykański sen (2008) oraz Tajemnice Doliny Nilu (2008)

Geburg Rohde-Dahl – reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmu Rozległe pole (2008), Bettkantengeschichten (1983) i Achterbahn (1992).

Arkadia Film istnieje od roku 2008. W ofercie spółki są filmy dokumentalne, reklamowe, promocyjne; firma oferuje także swoje usługi w zakresie organizacji produkcji oraz postprodukcji filmów fabularnych. Prezesem firmy jest Jan Kaczmarski (współpraca produkcyjna od 1979 roku, od 1991 roku kierownictwo produkcji filmów dokumentalnych, fabularnych, seriali fabularnych), w wiceprezesem Władysława Jurkowa (scenariusze, reżyseria filmów dokumentalnych).

Rohde Dahl Filmproduktion jest niemieckim studiem produkcyjnym z siedzibami w Berlinie i Bremen. Specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych.